conferences & workshops

konferencje i warsztaty, conférences et ateliers, Konferenzen und Workshops

Wykład i warsztaty praktyczne nt. improwizacji organowej, Konin, 9 kwietnia 2018 r.

W dniu 9 kwietnia 2018 r. miałem przyjemność poprowadzić wykład i warsztaty praktyczne z improwizacji organowej dla uczniów Szkół Muzycznych w Koninie.

W trakcie zajęć uczniowie poznali teoretycznie i ćwiczyli praktycznie następujące zjawiska:

  1. Elementy harmoniczne: m.in. kadencje, dominanty wtrącone, modulacje, sekwencje, akordy zmniejszone i zwiększone, wzbogacanie akordów dodatkowymi składnikami.
  2. Prowadzenie głosów solowych: w różnych układach.
  3. Formy barokowe: suita, stilus phantasticus, preludium-fantazja-toccata, fuga.
  4. Formy romantyczne: scherzo, priere, toccata.

Konferencja naukowa „Symfonika w muzyce organowej”, Licheń Stary, 24-27 czerwca 2018 r.

Sesja Naukowo-Metodyczna „Symfonika w muzyce organowej” pod kierownictwem naukowym i artystycznym prof. Andrzeja Chorosińskiego zgromadziła wielu wybitnych polskich organistów, zarówno koncertujących praktyków jak i naukowców i badaczy.

Gościem sesji, który prowadził zajęcia praktyczne przy organach północnych bazyliki był prof. Christophe Mantoux z Conservatoire Regional de Paris.

Gośćmi honorowymi byli nestrzy polskiej organistyki, prof. Joachim Grubich z Krakowa oraz prof. Mirosław Pietkiewicz z Łodzi.

 

W czasie konferencji wygłoszono następujące wykłady:

1. Marek Dyżewski: Herkules na rozstajnych drogach. Symfonika organowa romantyzmu w duchowej kulturze Europy.

2. Michał Szostak: Implementacja watykańskiego projektu Aristide’a Cavaillé-Colla w instrumentarium bazyliki licheńskiej: inspiracje, realizacja, wnioski.

3. prof. dr hab.Roman Perucki: Symfonika organowa romantyzmu. Zagadnienia wykonawcze kręgu kulturowego. Różnice i podobieństwa; wiedza a intuicja muzyczna.

4. dr Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa: Kompromis registracyjny w muzyce kameralnej z udziałem organów na przykładzie wybranych utworów z XIX wieku.

5. Jerzy Kukla: Nurt symfoniczny w polskiej muzyce organowej w I połowie XX wieku w kontekście instrumentarium.

6. dr hab. Bartosz Jakubczak: Charakterystyka francuskiej literatury organowej I poł. XX wieku inspirowanej chorałem gregoriańskim.

7. prof. dr hab. Władysław Szymański: Symfonika w sonatach Josefa Rheinbergera.

8. dr hab. Jerzy Dziubiński: Symfonia h-moll „Polonia” op. 24 Ignacego Jana Paderewskiego – relikwia narodowa czy poemat symfoniczny na organy?

9. dr hab. Jarosław Wróblewski: Symfonika we włoskiej muzyce organowej, na przykładzie twórczości Enrico Bossiego.

Mój wykład nt. "Implementacja watykańskiego projektu Cavaille-Colle'a w bazylice licheńskiej: inspiracje, realizacje, wnioski"

Informacja nt. konferencji na portalu lichen.pl

Plakat VI Dni Cecyliańskich w Tarnowie

Konferancja naukowa „Wokół nowych organów w kościele NSPJ w Tarnowie”

w ramach VI Dni Cecyliańskich w Tarnowie

Zaproszenie z listopada 2016 r.:

Naukowym wydarzeniem cecyliańskiego tygodnia będzie konferencja, która odbędzie się 23 listopada w Diecezjalnym Studium Organistowskim im ks. K. Pasionka w Tarnowie. Początek konferencji o 10.00, zakończenie o 15.30. O romantycznych organach francuskich opowie dr hab. Jarosław Wróblewski z Warszawy. Ks. dr Ryszard Banach z Tarnowa przedstawi temat „Początki kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie i jego budowniczy bł. Ks. Roman Sitko”. Mgr Piotr Matoga z Krakowa przybliży działalność organmistrzów Żebrowskich i opowie o pierwszych organach w kościele NSPJ w Tarnowie. Mgr Paweł Pasternak z Warszawy zreferuje temat „Tadeusz Rajkowski i jego „opus vitae” – organy w kościele NSPJ w Tarnowie”. O nowych organach w kościele NSPJ w Tarnowie opowie mgr Wojciech Szczerba. Tematem wykładu mgr Michała Szostaka z Lichenia będą „Wielkie organy bazyliki w Licheniu w zestawieniu z największymi organami świata”. Dr Andrzej Gładysz z Lublina przedstawi historię organów dekanatu pilzneńskiego do 1786 roku, a mgr Michał Wieczorek z Tarnowa będzie mówił o organach dekanatu Tarnów–Wschód. Zwieńczeniem konferencji będzie wykład ks. dr. Andrzeja Dudka z Tarnowa o akompaniamencie muzycznym w liturgii końca XIX w. i obecnie.

Konferencja w Tarnowie, listopad 2016 r.

Informacja w gosc.pl

+48-503-156-316

Copyrights (all texts, pictures and videos) Michał Szostak (R)